En Garip 7 ABD Başkanı

2020 ABD Başkanlık seçimlerinin gerçekleştiği şu günlerde, 45 başkanı geride bırakan rüyalar ülkesi, birbirinden ilginç liderler ile dikkat çekiyor. En garip ABD Başkanlarından biri olan Donald Trump gibisi tekrar gelir mi bilinmez. Fakat Rapçi Kanye West 2024 seçimleri başkan adaylığı için şimdiden hazırlanmaya başladığını duyurdu. Bilindiği üzere her başkan değişikliğinde dünyada dengelerin yeniden şekillendiği bir yer olan Beyaz Saray, bu zamana kadar kimleri başkan olarak misafir etti? Ya da tarihe ilginçlikleriyle damgasını vuran ABD Başkanları kimdi? Donald Trump gibi karısına dahi güvenmeyen ve zehirlenme korkusu nedeniyle her gün McDonalds’tan hamburger sipariş eden bir başkandan tutunda elektrikten korkan bir ABD başkanına, İncil yerine hukuk kitabına el basan sıra dışı bir başkana kadar listede çok garip liderlere tanık olacaksınız. En iyisi gelin en garip 7 ABD Başkanı listemize bir göz atalım. 

  1. Gölgesine Bile Güvenmeyen Adam: Donald Trump

Amerika’nın gelmiş geçmiş en zengin başkanı olan Trump, aynı zamanda büyük bir emlak imparatorluğunun da sahibi. 3 kez evlenip boşanan Trump yakın çevresini genellikle kızı, damadı, karısı gibi kişilerden oluşturuyor. Ancak karısına bile güvenmediği bilinen gerçekler arasında. Beyaz Saray’da karısıyla bile aynı odada uyumayan Trump, geceleri odasının kapısını kilitlediği söyleniyor. Aynı zamanda Çinliler ve Ruslar tarafından zehirleneceğini iddia ederek belli bir süre Beyaz Saray’ın mutfağından yemek yemediğini hatırlarsınız. Verdiği bir davette yüzlerce hamburger sipariş ederek misafirlerini ağırlayan Trump, gelmiş geçmiş en garip ABD başkanları arasında birinciliği kimselere kaptırmıyor. Sadece gariplikleri bununla da bitmiyor. Meksikalılara olan nefreti yüzünden sınıra boydan boya duvar yapmayı öneren, canı her sıkıldığında attığı twitler ile ülkelere ultimatom gönderen, Corona Virüse karşı dezenfektan aşı yapmayı teklif eden bir başkan!

  • İncil Yerine Hukuk Kitabına El Basarak Yemin: Franklin Pierce

Cesaret mi? Gösteriş mi? Bilinmez ama aşırı muhafazakâr ABD Başkanı Franklin Pierce, kendinden önceki tüm başkanlar gibi İncil’e el basarak yemin etmedi. Amerika gibi dini inancını parasının üzerine kadar bastıran bir toplumda yaptığı bu hareket ile halka bir mesaj vermeye çalışıyordu. Yemin ederken elini koyduğu kitap bir anayasa kitapçığıydı.

  • Tuvaletten Emirler Veren: Andrew Jackson

Trump’ın en fazla hayran olduğu ABD Başkanlarından olan Andrew Jackson’ın, aşırı derecede psikopat tavırlarıyla çalışanlarına kan kusturduğu söylenmektedir. Kendisinin en sevdiği şeylerden birisi tuvaletini yaparken çalışanlarını yanına çağırması ve onlara emirler yağdırmasıdır. İleri derecede narsist olan başkan, alkol ve uyku hapını aynı anda alarak ayakta durabildiğini yazan tarihçiler, son zamanlarında konuşurken kelimeleri şaşırdığını ve düzgün cümle kuramadığını belirtmişlerdir.

  • Prizlerden Korkan Başkan: Benjamin Harrison

Beyaz Saray’ın elektrikle tanıştığı ilk günlerde başkanlık koltuğunda Benjamin Harrison vardır. Teknolojik yeniliklerin hız kazandığı bir döneme denk gelen başkan, sesi kayda alınan ilk başkan olma özelliğini taşımaktadır. Ancak eşi ile birlikte elektrik çarpar korkusu ile prizlere dokunmazlardır. Bir yardımcı eşliğinde lambalar açılıp kapanırdı. Çünkü tam o dönemlerde Edison elektrik akımının ne kadar tehlikeli olduğu ile alakalı başkana bir açıklama yapmıştır. O dönemden sonra başkan rahat uyuyamaz olmuştur. Tarihçiler Harrison’un bu korkusu yüzünden geceleri yarı uyanık bir şekilde uyuduğunu yazmışlardır.

  • Eski Meslek Cellatlık: Grover Cleveland

Amerika’da seçim kaybettikten sonra tekrar aday olarak başkan seçilmeyi başaran ilk ve tek kişi olan Grover Cleveland,  New York’un Erie bölgesinde şerifken infaz memuru olarak çalışmıştı. Amerika’nın 22. ve 24. Başkanı olarak görev yapmıştır.

  • Kendini Öldürtmeye Çalışan Bir Başkan: George Washington

Bilindiği üzere ABD’nin ilk başkanı olan George Washington, 1776 yılında Amerikan iç savaşı devam ederkenişler iyi gitmiyordu ve George Washington, bir İngiliz askerine kendisini öldürtmeye çalıştı. Çünkü bu kötü gidişatı görmektense ölmeyi tercih etmeyi düşünmeye başlamıştı. Ancak komutanlar ve yardımcıları bu duruma engel oldu.

  • Çıplak Yüzmeyi Seven Bir Hayvansever: John Adams

John Quincy Adams da Potomac nehrinde çırılçıplak yüzmesiyle bilinen bir başkan.Aynı zamanda seçim propagandaları yapılırken rakipleri tarafından kadın satmakla suçlanan ilginç ve karanlık birisi. Doğruluğu sorgulanır fakat John Adams’ın bir garipliği daha var! Beyaz Saray’da bulunan çalışma odasında timsah besleyen bu başkan sanırım ABD başkanları arasında en hayvansever lider olarak göze çarpıyor.

Bizi takip etmeyi unutmayın.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir