yediveren gül

yediveren gül

7 veren gül, 7 veren limon, 7 veren asma

Birçoğunuz bu terimi duymuştur. Yediveren terimi bitkiler için kullanılan bir terimdir. Anlamı ise yılda birden fazla verimi olan, çiçek açan veya meyve veren bitki anlamındadır. Bu bitkiler ; yediveren limon, yediveren gül, yediveren asma gibi bitkilerdir. Bu yazımızda bu konuya değiniyor olacağız.

Yediveren Limon

Yediveren limon ağacı diğer limon ağaçlarından farklı olarak ,iklim koşulları uygun olduğu sürece bir yıl boyunca meyve vermekte ve çiçek açmaktadır.

yediveren limon

Diğer limon ağaçlarına göre daha büyük meyveleri olup aynı zamanda daha ekşidir. Yediveren limon kabuğu diğer limonlara göre daha kalın ve pürüzlüdür. Ayrıca kendine has budama yöntemleri mevcuttur.

Yediveren Gül

Yediveren gül diğer güllere nazaran daha çok ağaç formundadır. Mayıs ayından başlayıp kasım ayının sonuna kadar 7 ay boyunca sürekli çiçek verebildiğinden dolayı bu isimle anılır. Ülkemizde daha çok Isparta yöresinde yetiştirilir. Yediveren gül kozmetik alanında çok fazla kullanılmaktadır.

yediveren gül

Yediveren limonda olduğu gibi yediveren gül içinde kendine has budama yöntemleri vardır. Hatalı yapılan budama ile bitkinin ömrü kısalabilir. Don yapmayan bölgelerde yetiştirilmesi gerekmektedir.

Yediveren Asma veya Yediveren Koruk

Yediveren koruk olarak ta anılan yediveren asma , diğer yediveren bitkiler gibi soğuk sevmezler. Salkımları ortanın üzerinde büyüklükte olur. Diğer yediveren bitkiler gibi spesifik bir budama biçimi söz konusudur.

yediveren asma

Neden Yediveren ismi?

Bildiğiniz gibi 7denge.com ekibi olarak 7 rakamının hayatımızdaki yerini araştırıyoruz. Bundan dolayı 7 veren ismi de bize 7 rakamının bir dengesinin doğa içerisinde ve bitkilerde de var olduğunu anımsattı. Belkide bazı inanış ve toplumlara göre bir yılda 7 mevsim olmasından dolayı , bir yıl boyunca sürekli çiçek açan ve meyve veren bitkiler için yediveren ismi verilmiştir.

Belkide sadece mayıs ve kasım arasında 7 ayda bu bitkiler çiçek ve meyve verdiği için yediveren ismi verilmiştir.

Ayrıca yediveren gülleri için yazılmış bir çok şiir mevcuttur. Birini sizin için buradan paylaşıyorum. Okumak için tıklayın

Siz de karşınıza çıkan 7 ile ilgili durumları ve gerçekleri lütfen bizimle paylaşın. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

Please follow and like us:
Pin Share

1 thought on “7 veren gül, 7 veren limon, 7 veren asma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir