Hz. İsa’nın Çarmıhta Söylediği Son 7 Sözü

Merhaba 7 Denge takipçileri. 7 rakamının gizemini araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Hz. İsa’nın ölüme giderken çarmıhta söylediği son 7 söz hakkında konuşacağız. Bu bilgiler İncil’de de mevcuttur. Ayet ile ilgili detayları da yazı içerisinde veriyor olacağız.

Hz. İsa’nın son sözleri

Baba, onları bağışla. Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar. Luka (23-34)

İsa çarmıha götürülürken yanında iki suçlu vardı. İsa’nın ağzından çıkan ilk sözler bunlar oldu ‘Baba, onları bağışla. Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar‘. Ölüme giderken bile başkaları için dua ediyordu.

Anne, işte oğlun!’ ‘İşte, annen!. Yuhanna 19:25-27

İsa çarmıhtayken yanında annesi ve en sevdiği öğrencisini gördü. Annesine dönerek ‘Anne, işte oğlun!‘ dedi. Sonra öğrencisine dönerek ‘İşte annen‘ diyerek annesini gösterdi. Çok kısa fakat bir çok şeyi de antalan bir kelimedir.

Sana doğrusunu söyleyeyim, sen bugün benimle birlikte cennette olacaksın. Luka 23:35-43

İsa çarmıhtayken yalnız değildi. Yanında suçlu bulunan biri daha vardı. Ve İsa ile alay eden askerlere karşı İsa’yı savunmuştu. Sonrasında ise suçlu İsa’dan makamına erişince kendisini anmasını istemişti. Bunun üzerine İsa bu suçluya dönüp bu kelimeyi söyledi ‘Sana doğrusunu söyleyeyim, sen bugün benimle birlikte cennette olacaksın.

Hz. İsa

Elî, Elî, lema şevaktani?. Matta 27:45-47

İsa çarmıha gerilmişti. Öğlen 12 den 3 e kadar olan sürede ortaklıkta bir kasvet ve karanlık durumu söz konusuydu. Öğleden sonra 3 e doğru İsa yüksek sesle bağırarak bu sözleri söyledi ‘Elî, Elî, lema şevaktani?’ yani Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?

Susadım! Yuhanna 19:28-29

İsa artık fiziksel olarak çok kötü bir durumdaydı. Ölmeyi beklerken ağzından bu sözcük çıktı ‘Susadım!’. Bunun üzerine yanında bulunanlar bir süngeri şaraba batırarak bir ağaç dalına taktılar ve ağzına uzattılar.

Tamamlandı! Yuhanna 19:28-30

İsa susadım dedikten sonra ona şarap uzatıldı. Şaraptan tattıktan sonra İsa sadece bunu söyledi ‘Tamamlandı!’. Yuhanna’ya göre İsa ‘Tamamlandı’ dedikten sonra başını yana eğmiştir ve ruhunu teslim etmiştir.

Fakat Luka’ya göre ise İsa’nın son sözleri farklıdır.

Baba, ruhumu senin ellerine bırakıyorum! Luka 23:44-46

Öğlen 12 den 3 e kadar güneş kayboldu ve gök karardı. 3 e doğru İsa son kelimelerini söyledi ‘Baba, ruhumu senin ellerine bırakıyorum!‘. Ve sonrasında ruhunu teslim etti.

Ayrıca Hz. İsa’nın son sözleri ile ilgili İhsan Özbek’in ‘İSA’NIN ÇARMIHTAKİ YEDİ SÖZÜ‘ kitabına da bir göz atabilirsiniz.Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir