Dünya Edebiyatının okunması gereken 7 kitabı

  • Suç ve Ceza – Dostoyevski

Rodion Romanoviç Raskolnikov adında bir gencin işlediği cinayet üzerinden yaşadığı olayları anlatan kitap insanın ruh hali değişimini , hayatı algılayışını ve suç nedir ? ceza nedir ? gibi kavramları bize anlatıyor. Kesinlikle okunması gereken bir edebi eser.

  • Sefiller

Jean Valjean adında bir suçlunun yaşadığı olaylar ile nasıl iyi bir insana dönüştüğünü ustalıkla anlatan bir roman. İnsana gerçekten iyilik ve kötülük kavramlarını tekrar tekrar düşündüren bir eser. Okuduktan sonra kendinizi bu düzeni düşünmekten alıkoyamayacaksınız.

Kitap bir solukta okunabilecek cinsten fakat sindire sindire okumanızda fayda var.

  • Yeraltından Notlar

Varoluşun hazin çölüne hoş geldiniz. Dostoyevski kendi varoluşsal sancılarını ve iç dünyasını bize yeraltı diye adlandırdığı yerden , yani ruhunun derinliklerinden anlatıyor “Yeraltından Notlar” kitabında. Kitabı okurken kendinizden bölümler göreceksiniz mutlaka ve kendi varoluş kaygılarınıza rehber bulabileceksiniz.

  • Romeo ve Juliet

William Shakespeare tarafından yazılmış , belkide kendisinin en ünlü oyunudur. 1591-1596  arasında yazılmıştır. Bir çok film ve diziye yön veren baş eserdir. Halen bir çok dizi ve filmde Romeo ve Juliet karakterlerinden sözler ve hisler duyarız.

  • Faust – Goethe

İnsanın kendi içindeki kötülükle olan savaşını anlatan kitapta Faust şeytan ile savaş halindedir. Sürekli olarak iyilik ve kötülük kavramlarının savaşması ele alınmıştır kitapta. Mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde her zaman ilk 10’a girmesi gereken bir eser.

  • Yüz Yıllık Yalnızlık

Buendia adında bir aileye yapılan bir büyüden dolayı 100 yıl boyunca yaşanan enteresan olayları konu eden kitap Gabriel García Márquez’in en önemli eserlerinden biridir. Ailenin üzerindeki lanetin bitmesi için tüm aile bireylerinin ölmesi gerekmektedir. Bir yönü ile ele alındığında Kafka’nın Dönüşüm kitabı ile paralellikler hissedilebilir. 🙂

  • Dönüşüm – Kafka

Bir sabah uyandığında kendini bir böcek olarak bulan Gregor Samsa adındaki karakterimizin iç dünyasını anlatan kitap Kafka’nın en önemli eserlerinden biridir. Böcek olduğu için yataktan kalkamayan karakterimiz o halde iken bile patronuna ne söyleyeceği , hayata nasıl devam edeceği gibi konuları düşünürken ; bir yandan da ne kadar anlamsız bir boşlukta olduğumuzu bize hatırlatır.

7 üzerinde denemelerden eksik kalmamak için bizi takip etmeyi unutmayın

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir